İngilizce Öğren(me)!

ingilizce-ögrenme-teknikleri

Yaşamımızın en iyi ihtimalle 16 yılı okulda geçiyor. Bizim ülkemizde okul hiçbir zaman yaşama entegre olamamıştır. Kendi cumhuriyetinde şekilci, kuralcı, insanı, duygusunu, yetenekleri temel almadan, bilgi verme çabasındadır hala.

Bu sebepledir ki on altı yılda öğrendiğimiz çok azını gerçekten biliyoruz. Çoğunu sınıf geçmek için zorunlu olarak ezberleyip, anda unutmuşuzdur. Öğrencilik hayatım boyunca dayatılan bilgilerin yaşamımda ne işe yarayacağını sorgulamış, papağan gibi ezberlediklerimi, balık gibi unutmuşumdur. Lakin sadece İngilizce öğrenirken bir kere bile sorgulamadım.

Yabancı dil ölünceye kadar kullanabileceğim en büyük hazinem.

Dil yaşamın anahtarıdır, su gibi, hava gibi, güneş ve ay gibi. İnsanoğlu her daim kendini anlatma, duygularını paylaşma içgüdüsündedir. Bunun aracı da dildir. İçinde yaşadığımız dünya o kadar büyük ki, sadece bildiğin dil kadar küçültebilirsin. Ülkeler, inançlar, hedefler, yaşam şekilleri insanları birbirinden ayrıştırırken dil birleştirir. Çünkü insan dünyanın her yerinde insandır. Her dilin bir duygusu vardır. Mesela Fransızca nedense hep bize romantizmi, İtalyanca aşkı, Almanca sertliği ve disiplini hissettirir. Bu hissi veren o dilin tınısı, sözcüklerin ağızdan çıkıp, kulağımıza vardığındaki melodisidir. Çünkü aslında her dil seslerden oluşan bir müzik türüdür. Belki de bu yüzden dilleri bilmek yetenek işidir.

ingilizce-ogrenmek

Mesela, matematik zekası iyi olanların dil alanında başarılı olduğu söylenir. Ne de olsa müziğin de bir matematiği var. Kimin umurunda! Yetenekse zaten içten kolayca sanki biliyormuşuz da hatırlıyormuşuz gibidir.

Diyelim ki yeteneğiniz yok. Kimin umurunda! Konuşabiliyor, duyabiliyor ve görebiliyor olmamız yeterli.

Dünyada en yaygın dil melodisi de İngilizce’dir. Bunun en temel sebebi güneş batmayan ülkenin sömürgeci olması ve sömürdüğü her ülkede dilini zorunlu kılması ve dünyanın en güçlü ülkesi Amerika Birleşik Devleti’nin ana dili olmasıdır. Seyrettiğimiz bütün popüler filmler, dinlediğimiz şarkılar, okuduğumuz kitapların, dergilerin orijinal dilinin İngilizcedir. Dünyayı avucumuza almak istiyorsak önce İngilizce bilmeliyiz.

Dil bir yaşam şeklidir. Onu öğrenmeye kalkarsan okullarımızda öğretilen Mr and Mrs Brown’da kalırsın benden söylemesi. Dil hissedilir, görülür, duyulur ve yaşanır. Öğrenilmez.

Öyle ise öğrenME.

Birlikte yaşarken bilmeye ne dersin?

Öyle sandığın kadar korkulacak, zor bir durum değil. Oldukça kolay, eğlenceli.

Nasıl mı?

Başlıyoruz…

*

Yazar / İngilizce Öğretmeni

www.ingilizcedelisi.net

Bir önceki yazımız olan Neden İngilizce Öğrenemiyoruz? başlıklı makalemizde ingilizce öğrenemiyorum, ve ingilizceyi güzel öğrenmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>